Včelí stráž - "Děláme do včel"

Včelaře na Novoborsku děsí mor. Z ohrožení podezřívají předsedu

05.02.2014 16:48

Protože jediným „lékem" na včelí mor je oheň, asi sto dvacet osm včelstev se muselo na příkaz krajského veterináře úplně spálit. Včelaři z Novoborska teď mají strach, že se celá situace bude opakovat.

Děsí je totiž zanedbaný včelín na okraji lesa u Sloupu v Čechách. Odhadem je v něm asi pětadvacet úlů a evidentně není opuštěný. Někdo sem chodí stáčet med, ale víc se o včelín nestará.

„A mor je vždy jen důsledkem nedostatečné péče," říká Jaroslav Mareš, zdravotník včelařského sdružení ve Cvikově. „Od lokality, která byla před čtyřmi lety postižená včelím morem, leží tento totálně zanedbaný včelín vzdušnou čarou odhadem dva kilometry. Takže není divu, že máme velký strach."

Hlavní podezřelý: okresní guru

Podle Mareše je včelín v hodně zuboženém stavu. „Přirovnal bych to k vyhublým kravám, o které se nikdo nestará. Na první pohled je vidět, v jak je to strašném stavu," popisuje. „Není přece možné vytočit med a nechat to napospas."

Pikantní na celé věci je, že majitelem zanedbaného včelína je podle podezření včelařů jejich vlastní okresní „guru", tedy předseda okresního výboru Českého svazu včelařů z Nového Boru. „Vypadá to na něj. Prý je velmi nepřístupný a přesvědčený, že si bude léčit včely sám," dávají včelaři ruce pryč od svého předsedy.

Zanedbaný včelín na kraji lesa u Sloupu v Čechách, o který se nikdo nestará, může být ohniskem nákazy.

Deník se včera pokusil předsedu ČSV kontaktovat, ale na volání na mobilním telefonu nereagoval.

K jakému zanedbání ve Sloupu došlo? Správný včelař už od srpna nebo září začíná včely přikrmovat cukerným roztokem, aby přežily zimu. Od září do prosince se pak včely musí třikrát přeléčit na včelí varroázu, infekční onemocnění způsobené roztočem Varroa destructor.

„Včely samy o sobě mají samočistící schopnost, jejich napadené buňky si umí s nákazou poradit, ale jen po určitou mez. Když to přeroste, včely si s tím neporadí, varroa destructor napadne včelí plod, tam zahnije a z toho vznikají masivní nákazy, které se nedají léčit jinak než ohněm," připomíná Jaroslav Mareš.

Když skončí trojité přeléčení, musí dát včelař zhruba v prosinci do úlů bílé plastové podložky, na které padá „nepořádek" z úlu, odpad ze zužitkovaných zásob, ale i mrtvé včelky. A na konci ledna se podložky musí vyčistit, sesypat do krabičky, nechat uschnout (bez mrtvých včel) a pak poslat na vyšetření do včelařského výzkumného ústavu, kde zjišťují počet roztočů v „odpadu" z úlu. „Takže teoreticky teď na konci ledna by tyto podložky už měly být čisté a vyměněné, ale u tohoto včelínu u Sloupu je to přesně naopak. Tady se to odhadem nedělalo roky," hrozí se zdravotník včelařů.

Jaroslav Mareš situaci včelína nafotil, natočil dokonce i videa a vše odevzdal na okresní veterinární správu v České Lípě. Ta musí celou věc prošetřit a zahájit řízení s majitelem. Jestli se potvrdí, že hrozbu včelího moru na Novoborsku vytváří sám předseda okresního výboru, bude to asi pro Českolipsko pěkná ostuda.

Kontakt

VČELÍ STRÁŽ, z.s.

vcelistraz@seznam.cz

Vladislavova 248
269 01 Rakovník

IČ:227 30 885

+420 604 739 121

Vyhledávání

Anketa

Pro jaký typ CERTIFIKÁTU by jste se rozhodli pokud byste chtěli podpořit projekt SKUTEČNÝ DÁREK, který organizuje spolek ČLOVĚK V TÍSNI?

© 2008 Všechna práva vyhrazena - VČELÍ STRÁŽ při ČSV o.s.

Vytvořeno službou Webnode