Aby to tak zůstalo, nestačí pouze píle drobných zahrádkářů, nebo profesionálních firem starajících se o veřejnou zeleň. Důležití jsou i drobní a nenápadní pomocníčci – včely. A právě ty v dnešní době prožívají krušné chvíle.

Pro „cestáře“ sice příjemná zima znamenala pro včely souběh mnoha rizik, které v konečném důsledku napomohly jejich vysokým úhynům. „Zatím máme hlášeny úhyny v rozsahu 35-40 procent včelstev,“ říká smutně místopředseda městského výboru Českého svazu včelařů v Praze pan Jiří Cafourek. „Někteří naši dlouholetí a zkušení včelaři dokonce na svých stanovištích přišly o všechny své tolik milované včeličky,“ dodává.

Je proto potěšující, že se tomuto záslužnému i když nákladnému, časově náročnému a v dnešní době i rizikovému, koníčku chtějí věnovat noví zájemci.

Návrat včelaření ve městech je v posledních letech oživen tzv. „střechovčelařením“. Také naše stověžatá Praha nabízí mnoho zajímavých střešních prostor, které jsou vhodné pro umístění několika úlů. Chov mírné včely medonosné kraňské je dnes propracován tak, aby ani městskými obyvateli „obávané“ rojení bylo omezené na minimum. Včely dnes můžeme v Praze najít na střechách dvou obchodních centrech, centrále významné stavební spořitelny, veterinární klinice, několik činžovních domech, nebo mezinárodním hotelu. A právě InterContinentál hostil před nedávnem první celostátní setkání „střechovčelařů“.

Pražské střechy hostí včely - činžovní dům HolešoviceCelostátně působící organizace VČELÍ STRÁŽ v roce 2014 založila Klub střešních včelařů, který ve svých řadách sdružuje tyto včelaře z celé republiky. Domácí včelař (šéfkuchař hotelu InterContinentál) pan Miroslav Kubec zde kromě samotných „střechovčelařů“ přivítal i dva odborníky RNDr. Václava Švamberka (MÁJA – spolek pro rozvoj včelařství) a MVDr. Martina Kamlera (Výzkumný ústav včelařský – Dol). Ti všichni dali hlavy dohromady a hledali cesty jak včelařství ve městech pomoci. „Nebude stačit pouze snaha a nadšení samotných včelařů. Pomoci včelám a tím i naší přírodě musíme my všichni. Úbytek včelstev citelně zasáhne každého z nás!

Pomoci může každý například konzumací prioritně medu od místních včelařů, vysazováním nektarodárných a pylodárných rostlin, propagací včelařství mezi mládeží, konkrétní podporou včelařů či včelařských organizací, nebo alespoň tolerancí vůči včeličkám ve vašem sousedství.“

autor Jiří Cafourek